Tematyka – Kurs Bioenergoterapii

Profesjonalny Intensywny Kurs Bioenergoterapii Praktycznej

Kurs Bioterapii Praktycznej

w GDAŃSKU

17-18-19 oraz 24-25-26 października 2025

2 x 3 dni = 6 dni

Kurs Bioterapii Praktycznej

w KRAKOWIE

03 – 08 czerwca 2025

6 dni

Kurs Bioterapii Praktycznej

w WARSZAWIE

19-20-21 oraz 26-27-28 września 2025

2 x 3 dni = 6 dni

Facebook 27.07.2024

Kto może zajmować się pracą z energią wg nowoczesnej bioenergoterapii? (3min)

Facebook 10.03.2025

✨”Rolka filmowa” Szkolimy przyszłych bioterapeutów ❤

Zapraszamy na 6-cio dniowy Profesjonalny Intensywny Kurs Bioterapii Praktycznej

Jerzy Strączyński i Katarzyna Dąbrowska

Prowadzone od ponad 30 lat według autorskiego programu Profesjonalne Kursy Bioenergoterapii Praktycznej skupiają się głównie na szkoleniu praktycznym w zakresie bioenergoterapii oraz podstawowych założeń tak zwanej medycyny energetycznej opartej na energetycznym modelu przyrody.

W zakresie doboru treści jak i metodyki nauczania, oparte są one na wieloletnim dydaktycznym doświadczeniu wykładowcy. Przekaz doświadczenia i umiejętności praktycznych wynika z dwudziestoletniej praktyki zawodowej i wybitnych osiągnięciach w tym zakresie, potwierdzonych często przez lekarzy i dokumentację medyczną.

Pierwszy podstawowy poziom intensywnego, praktycznego szkolenia w zakresie bioenergoterapii trwa około 50 godzin.

Trzy następne etapy Warsztaty Doskonalące II Stopnia, III Stopnia oraz III Stopnia PLUS (15 godz. każdy etap) odbywają się w systemie weekendowym.

Celem kursu jest wprowadzenie słuchaczy w bardzo zaawansowany system wnikliwej biodiagnozy i skutecznej terapii energetycznej.
Umiejętności te nabywają słuchacze poprzez ćwiczenia praktyczne i pokazowe zabiegi, które są następnie analizowane przez prowadzącego i powtarzane przez słuchaczy samodzielnie.

Ten system pracy z klientem pozwala uchwycić to co jest najważniejsze w bioenergoterapii. Kształtuje właściwe nawyki, umożliwia słuchaczom wypracowanie własnych różnorodnych metod bioterapeutycznych. Sprzyja też pozbyciu się stresów i bloków, wzmacnia poczucie odpowiedzialności w tym zawodzie, umożliwia rozwinięcie indywidualnych predyspozycji i talentów.

Naczelną zasadą Profesjonalnego Kursu Bioterapii Praktycznej jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

Wprowadzone na kursie techniki „inicjacji energetycznych” pozwalają bardzo szybko odpowiednio uwrażliwić dłonie i opuszki palców oraz przygotować słuchacza do postrzegania pozazmysłowego.

Uwrażliwione tą metodą dłonie pozwalają słuchaczom bezpiecznie wykonać diagnozę zaburzeń energetycznych oraz przeprowadzić skuteczną terapię energetyczną nie osłabiając przy tym energetyki własnej. Wielostopniowe inicjacje usuwają też zablokowania na poziomie ciała, energii i ciał subtelnych słuchaczy.

Kurs poprzedza rozmowa wstępna, a kończy sprawdzian.

Kurs przeznaczony jest dla ludzi dorosłych, zdrowych, zrównoważonych emocjonalnie o stabilnej psychice. Wskazane są pewne predyspozycje w tym zawodzie, wykształcenie średnie oraz zrozumienie odpowiedzialności za zdrowie drugiego człowieka.

Potrzebna jest ogólna znajomość wybranych zagadnień z anatomii i fizjologii. (słuchacze otrzymują skrypt, po zapisaniu się na kurs) 

Naczelną zasadą Intensywnego Profesjonalnego Kursu Bioterapii Praktycznej jest przekazanie przez prowadzącego, słuchaczom kursu, różnych technik i praktycznych umiejętności pracy z klientem.

PROGRAM KURSU BIOTERAPII

Program kursu, metodyka nauczania oraz szkolenie praktyczne dostosowane jest do ogólnie przyjętego założenia, że bioenergoterapeuta rozpoznaje zaburzenia bioenergetyczne organizmu (tzw. biodiagnoza). Eliminuje zaburzenia i bloki energetyczne. Przywraca swobodę przepływu bioenergii w organizmie.
Oczyszcza bioenergetycznie i zasila strefy bioenergetycznych niedoborów w celu pobudzenia naturalnych sił obronnych organizmu człowieka. Bioenergoterapeuta przywraca równowagę energetyczną (tzw. homeostaza energetyczna), wzmocnienia układ odpornościowy i przyspieszenia proces regeneracji organizmu.

PODSTAWOWE TEMATY

  • metody przeprowadzania szczegółowego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia
  • rozpoznawanie zmian biopola, ustalanie obszarów zakłóconych, określanie zakłóceń w ośrodkach energetycznych i punktach biologicznie aktywnych
  • dobór właściwej metody bioenergoterapii uwzględniającej warunki współdziałania z terapią medyczną
  • oczyszczanie energetyczne zaburzonych stref organizmu
  • udrażnianie meridian (kanałów energii);
  • wykonywanie zabiegów profilaktycznych i wspomagających powrót do zdrowia
  • zasilanie stref bioenergetycznych niedoborów
  • harmonizowanie i wzmacnianie aury
  • informowanie klienta o wskazaniach i przeciwwskazaniach stosowanej wobec niego metody bioenergoterapii, możliwość podawania zaleceń i spodziewanych efektów
  • informowanie o konieczności przyjmowania leków i nie przerywania leczenia medycznego, w przypadkach szczególnych konsultowanie się z lekarzem lub innymi specjalistami
  • zasady prowadzenia ewidencji klientów oraz kartotek indywidualnych
  • podstawowe zasady BHP pracy bioenergoterapeuty
  • zasady działania bioenergoterapeutycznego na odległość
  • technik relaksacyjno-medytacyjnych

Przeważająca część zajęć dotyczy PRAKTYKI ZAWODOWEJ są to:

  • metodyka postępowania w pracy z klientem,
  • podstawowe zasady zabiegu bioterapeutycznego,
  • zastosowanie umiejętności własnych i poznanych technik w różnych typach chorób i dolegliwości,
  • wykorzystania innych technik wspomagających,
  • zasady prawidłowego zabiegu terapeutycznego metodą bezpośrednią oraz na odległość na poziomie ciała – fizycznego, eterycznego, mentalnego,
  • wybrane techniki regeneracji energetycznej (techniki medytacyjno-jogistyczne, oddechowe, relaksacyjne),- opanowanie praktycznych umiejętności pracy na poziomie ciała fizycznego, energetycznego, emocjonalnego i mentalnego oraz wizualizacja aury,
  • poznanie różnych technik pozazmysłowego postrzegania,
  • informacja energetyczna w procesie terapeutycznym.
  • umiejętności diagnostycznych
  • umiejętności terapeutycznych
  • prawidłowe stosowanie BHP bioterapii

Kurs kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym.

BIOTERAPIA DOTYKOWA, BIOENERGOTERAPIA KLASYCZNA,
MEDYCYNA ENERGETYCZNA

 Dla wielu osób zawodowo zajmujących się bioterapią dotychczasowy jej model teoretyczny może być już niewystarczający.

Z jednej strony ogranicza on ich możliwości rozwoju, z drugiej zaś nie wymusza opracowania spójnego systemu kształcenia i ciągłego podnoszenia kwalifikacji w tzw. szkoleniu podyplomowym. Z mojego rozeznania wynika, że problemu tego nie rozwiązano dostatecznie ani w dwustopniowym systemie nadawania kwalifikacji czeladnik-mistrz (rzemiosło cechowe), ani w regionalnych bądź ogólnopolskich stowarzyszeniach, zrzeszeniach czy federacjach.

Pewne zagadnienia medycyny energetycznej oraz stosowane przez nią metody pracy z klientem są już omawiane na prowadzonych przeze mnie kursach bioterapii i kursach doskonalących, organizowanych w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Warszawie.

Medycyna energetyczna chętnie wykorzystuje możliwości wizualizacji oraz różne techniki bezpośredniego oddziaływania w systemie anatomii i fizjologii energetycznej. Uwzględnia subtelne plany energetyczne i ich powiązania z modelem fantomowym.
Stosowane przez nią terapie są bardziej kompleksowe i skuteczne, gdyż wspiera je głęboka, wielopoziomowa diagnoza oparta na konkretnej wiedzy, a nie tylko intuicji. Ponadto umożliwia zbliżenie z nauką i medycyną oraz komplementarność działań, zachowując jednocześnie swoją autonomiczność w stosunku do każdej z tych dziedzin.

Warto wspomnieć, że pierwsze szlaki zostały już dawno przetarte.
Dokonał tego nasz kolega Jerzy Rejmer, założyciel i rektor Akademii Medycyny Energetycznej w Genewie. W Polsce też istnieje nieformalna grupa terapeutów stosujących założenia medycyny energetycznej i wibracyjnej zwanej bioterapią współczesną.

W obrębie bioterapii można rozróżnić dwie metody postępowania:

1. Leczenie przez dotyk lub nakładanie rąk, np. na miejsca chore, ukierunkowane na „dawanie energii”. Jest to metoda najprostsza, nie wymaga wielkiej wiedzy i umiejętności, ale jest godna szacunku i równie skuteczna jak inne. Wystarcza wiara, że ma się dar leczenia. Jednak weryfikacja uzdrowicieli pracujących tą metodą jest bardzo trudna.

2. Bioterapię klasyczną z wypracowanym własnym systemem diagnozy i terapii oraz modelem teoretycznym postrzegania zdrowia człowieka, tzw. modelem energetycznym.

3. Medycyna energetyczna jest systemem bardziej skomplikowanym. Wymaga głębszej wiedzy i specyficznych umiejętności. Nie chodzi przy tym o wiedzę ezoteryczną, ale o poznanie podstaw fizyki, biochemii, medycyny, psychologii oraz medycyny i filozofii Wschodu.

W bioterapii klasycznej, w jej podstawowej formie, diagnozowanie sprowadza się do lokalizacji zaburzeń energetycznych głównie za pomocą wahadełka lub dłoni. Terapia obejmuje likwidację tych zaburzeń m.in. poprzez oczyszczenie, doenergetyzowanie, usprawnienie przepływu energii i zrównoważenie energetyczne. Jest to metoda nastawiona na leczenie objawowe, a przy tym skuteczna i przyjazna choremu.

W medycynie energetycznej diagnoza obejmuje objawy i przyczyny choroby. Sama lokalizacja zaburzeń energetycznych, jest niewystarczająca, by wyeliminować chorobę. Sięga się więc głębiej, w łańcuch przyczynowo-skutkowy, dociera do przyczyn choroby, np. do systemu meridianowego i subtelnych planów aurycznych, uwzględnia założenia systemowe medycyny chińskiej, tybetańskiej, ajurwedyjskiej, bez kompleksów stosuje się osiągnięcia współczesnej medycyny naukowej. Jest to więc terapia komplementarna, a nie alternatywna.
Medycyna energetyczna próbuje znaleźć dla siebie miejsce w szeroko rozumianym systemie opieki zdrowotnej, zwanym medycyną zintegrowaną.

Teoretyczny model medycyny energetycznej jest również modelem energetycznym, rozumianym jednak bardzo szeroko i wielopoziomowo, łącznie z energetyczną koncepcją życia, pól morfogennych i duchowego wymiaru egzystencji człowieka. W diagnozowaniu i leczeniu terapeuta stosujący zasady medycyny energetycznej posługuje się modelem radiestezyjnym w takim zakresie i na takim poziomie, na jakim jest najbardziej przydatny i najmniej zawodny.

Gdy przyczyny choroby sięgają planów przepływu energii stanowiących podstawę do manifestacji subtelnych stanów umysłu, medycyna energetyczna bardzo mocno uwzględnia aspekt psychologiczny. Szuka przyczyn choroby w sferze psychosomatycznej, emocjonalnej, mentalnej i duchowej.

W terapii uwzględnia się rolę emocji i uczuć jako czynników destabilizujących zdrowie człowieka, bierze pod uwagę jego nawyki oraz nawykowy sposób działania i myślenia, determinanty osobowości, poczucie własnej tożsamości itp.

Zaletą medycynie energetycznej jest więc to, że w diagnozowaniu i terapii sięga głębiej i dalej – do planów bardzo subtelnych, posługuje się wiedzą na ich temat, rozumie, dlaczego tak się dzieje. W bioterapii natomiast decydują odczucia i intuicja, nie szuka się przyczyn odczuć, naszym działaniem kieruje głównie intuicja.

Medycyna energetyczna, rozpatruje powiązania i współzależności między anatomiczną i fizjologiczną budową człowieka a wewnętrznym systemem energetycznym, subtelnymi planami, elementem woli itp.

Wielu bioterapeutów już pracuje na tych wyższych poziomach energetycznych, rozumie i stosuje zasady medycyne energetycznej energetycznej. Jednak opracowanie jej podstawowych założeń, spójnej metodologii, koncepcji kształcenia i zasad naukowej weryfikacji wymaga zbiorowego wysiłku wielu ludzi oraz współpracy ze światem nauki.

W medycynie energetycznej ważnym elementem terapii jest nawiązanie dobrego kontaktu z klientem i uświadomienie mu jego aktywnej roli w procesie leczenia. Dzięki samouświadomieniu problemu bierze on czynny udział w walce o swoje zdrowie.

Rozpoznając chorobę w jej przedklinicznej fazie rozwoju, terapeuta stosujący zasady medycyny energetycznej może wychwycić długotrwałe czynniki stresogenne wpływające na zdrowie człowieka.

Opiera się przy tym na koncepcji energetycznego modelu życia. Ujmując człowieka całościowo, uzmysławia choremu wagę zharmonizowania się systemie samym sobą systemie światem zewnętrznym. Dostarcza mu wiedzy na temat czynników warunkujących jego chorobę, dzięki czemu chory może aktywnie uczestniczyć w procesie terapii.

Świadomość chorego bierze czynny udział w przywracaniu porządku energetycznego na wszystkich dostępnych mu poziomach energetyczno-mentalnych.

Zdarza się, że terapeuta musi odblokować choremu poziomy energetyczne. W bioterapii zaś ten aspekt jest mało znany, bioterapeuta skupia się bardziej na samej terapii.

Jednym z ważniejszych założeń medycyny energetycznej jest zrównoważenie energii możliwie na wszystkich poziomach wibracji (homeostaza), czego efektem ma być powrót do zdrowia.

Generalnie medycyna energetyczna prowadzi do umiejętności poruszania się we wszystkich dostępnych poziomach energetycznych chorego.

Opierając się na pozyskanych z nich informacjach dotyczących zakłóceń oraz dzięki swojej wiedzy i rozumieniu, że przyczyny zaburzeń nie muszą być związane z osobą klienta, ale z czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na jego energetykę i zdrowie – terapeuta dociera do pierwotnej przyczyny (pierwotnych przyczyn) choroby.

WYKAZ WYBRANYCH ZAGADNIEŃ Z BIOTERAPII

  • Czym jest bioterapia?
  • Co to jest uzdrawianie duchowe?
  • Bioterapia dotykowa,
  • Podstawowe założenia medycyny chińskiej. Pary narządów.
  • Inne metody medycyny naturalnej (naturoterapia),
  • Diagnoza energetyczna
    • diagnoza wstępna
    • diagnoza zasadnicza
    • diagnoza sprawdzająca
    • diagnoza zewnętrzna (auryczna)
    • diagnoza wewnętrzna (zaburzenia ciała)
    • podstawowe błędy w diagnozie
  • Terapia energetyczna
    • metoda dotykowa
    • metoda bezdotykowa
    • działanie mentalne
    • działanie na odległość
    • działanie poprzez zdjęcie
    • energetyzacja, oczyszczanie, porządkowanie energii
    • podstawowe błędy w terapii
  • Wizualizacja zjawisk energetycznych
    • postrzeganie energii
    • postrzeganie aury
    • postrzeganie przepływu energii
  • Energetyczny model budowy człowieka
    • wewnętrzna struktura energetyczna
    • zewnętrzna struktura energetyczna
    • kanały
    • czakry
    • aura (biopole) itp.
  • Medycyna energetyczna
    • założenia ogólne
    • różne metody działania
    • diagnoza
    • terapia
    • nadmiar
    • brak przepływu energii
  • Zaburzenia przepływu energii
    • nadmiar
    • niedobór
    • zastoje
  • Teoria pola energetycznego
    • powszechne pole energetyczne
    • indywidualne pole energetyczne
    • pole energii życia
    • pole morfogenne
  • Czakroterapia – podstawowe założenia
  • BHP pracy bioterapeuty
    • BHP pracy z klientem
    • BHP pracy bioterapeuty
    • BHP dotyczące miejsca pracy
  • Medycyna a bioterapia
    • relacje
    • współzależności
  • Różne rodzaje i funkcje energii
    • urodzeniowa
    • życiowa
    • nabyta
    • obronna
    • odżywcza
    • karmiczna itp.,
  • Techniki oddechowe, relaksacyjne, energetyzujące
  • Umysł, zmysły, świadomości zmysłowe, funkcje świadomości w/g psychologii analitycznej C.G.Junga
  • Świadomość, podświadomość, nadświadomość w/g teorii huny
  • Postrzeganie pozazmysłowe, oddziaływanie mentalne
  • Wrażliwość energetyczna, zabezpieczenia energetyczne

WYKAZ WYBRANYCH ZAGADNIEŃ Z ANATOMII I FIZJOLOGII

Anatomia

  • Postać człowieka jako całość
  • Układ narządów trawiennych
    • górna część układu trawiennego
    • żołądek
    • jelita
  • Wielkie gruczoły trawienne
    • wątroba
    • trzustka
  • Układ oddechowy
    • drogi oddechowe
    • płuca i oskrzela
  • Układ moczowy
    • nerki, moczowody i pęcherz moczowy
  • Układ krążenia
    • układ krwionośny
    • krew i jej składniki
  • Serce – budowa i motoryka
  • Układ chłonny
    • naczynia i węzły chłonne
    • śledziona, topografia i budowa
  • Układ nerwowy
    • ogólny plan budowy układu nerwowego
    • mózgowie
    • układ nerwowy autonomiczny
    • część układu współczulna
    • część układu przywspółczulna
  • Gruczoły dokrewne
  • Skóra
  • Narządy zmysłów
    • narząd wzroku
    • narząd słuchu i równowagi
    • narząd smaku
    • narząd powonienia
    • narząd czucia skórnego

Fizjologia

  • Fizjologia układu trawiennego
    • gruczoły ślinowe
    • trawienie pokarmu w fazie ustnej
    • połykanie
    • żołądek
    • soki żołądkowe – skład
    • dwunastnica
    • jelito cienkie (czcze kretę)
    • jelito grube (wyrostek robaczkowy)
    • okrężnica
    • odbytnica
  • Wydzielanie gruczołów trawiennych
    • wątroba – drogi żółciowe
    • pęcherzyk żółciowy
  • Trzustka – czynności i wydzielanie soków trawiennych oraz hormonu insuliny
  • Wchłanianie
    • kał
    • defekacja
  • Układ oddechowy
    • mechanika oddychania
    • rola pojemności płuc
    • wymiana gazów
    • rola krwi w procesie oddychania
    • odmiany oddychania
  • Fizjologia układu moczowego
    • nerki – wydzielanie moczu
    • czynności nerek
  • Układ krążenia
    • praca serca
    • zjawiska elektryczne w sercu
    • automatyzm serca
    • regulacja czynności serca
    • czynności naczyń krwionośnych
    • ciśnienie
    • tętno
    • szybkość prądu krwi
    • krążenie krwi w naczyniach i żyłach
    • regulacja krążenia krwi
  • Układ chłonny – fizjologia
    • czynności śledziony
    • chłonka
  • Fizjologia układu nerwowego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025

© 2005-2025
energoterapia.pl
Jerzy Strączyński
Treści prezentowane na stronie stanowią własność intelektualną autora i nie mogą być kopiowane ani rozpowszechniane bez zgody właściciela.